Lex Liberty: Orbán Viktor új rendelete gyorsítja a bérfizetést a bajba jutott vállalatoknálOrbán Viktor miniszterelnök egy hónappal az eredeti rendelet kiadása után módosította a vagyonfelügyelő és ideiglenes vagyonfelügyelő kirendelésére, valamint a Bérgarancia Alapból történő támogatás lehívására vonatkozó szabályokat. Az új szabályozás célja, hogy gyorsabbá és gördülékenyebbé tegye a bérkifizetéseket a fizetésképtelenné vált vállalatoknál.
A módosítás sürgős szükségességét mutatja, hogy a Magyar Közlönyben hétfő este megjelent rendelet már 23 órától életbe lépett, és kedden már alkalmazni is kell a folyamatban lévő eseteknél.
A rendelet legfőbb elemei és hatása a bérfizetésekreAz új szabályok szerint, ha egy felszámolás alatt álló vállalatnál a bíróság ideiglenes vagyonfelügyelőt rendel ki, akkor a vagyonfelügyelő kezdeményezheti a Bérgarancia Alapból történő támogatás igénybevételét, amennyiben az adós nem rendelkezik fedezettel a bérkifizetésekre. Az eljárás során a munkavállalók adatait nem szükséges részletezni a támogatási kérelemben, ami egyszerűsíti és gyorsítja a folyamatot. - számolt be róla a
24.huAz átutalt támogatásból fedezett bérek – a közterhek levonása után – öt munkanapon belül a dolgozókhoz kerülnek, így elkerülhetőek a hosszú átfutási idők. A munkáltatónak ezután 45 napon belül elszámolást kell benyújtania a támogatás felhasználásáról, és a fel nem használt összeget vissza kell fizetnie. Emellett a támogatási összeget külön számlán kezelik, amelyet csak a bérek és közterhek kifizetésére használhatnak fel.
Fókuszban a dunaújvárosi dolgozók bérkifizetéseA rendelet a jelek szerint elsősorban a Dunaferr helyzetét célozza, amely Dunaújvárosban sokak számára biztosít munkát, és hosszú ideje anyagi gondokkal küzd. A Dunaferrhez kötődő Liberty Steel vállalat ígéretet tett a termelés folytatására és a dolgozók továbbfoglalkoztatására, ám az elmúlt évben a cég egyre nagyobb tartozásokat halmozott fel az energiaellátó ISD Power irányában. A helyzet odáig fajult, hogy az energiaellátó felszámolási eljárást indított, mert megelégelte a fennálló tartozásokat.
A magyar kormány számára a dolgozók bérkifizetése prioritást élvez, és a rendelet a feltételezések szerint biztosítani kívánja, hogy a dunaújvárosi munkavállalók mielőbb megkapják fizetésüket, függetlenül a tulajdonosi és menedzsmenti konfliktusoktól. Az intézkedés azonban nem csupán a Dunaferrre, hanem minden hasonló helyzetben lévő vállalkozásra kiterjed, így az országos szinten is jelentős hatást gyakorolhat a munkahelyek védelmére és a dolgozók bérkifizetéseire.
Miért volt szükség ilyen gyors változtatásra?A Lex Liberty néven elhíresült rendelet lehetővé teszi, hogy a magyar kormány gyorsabban reagáljon
a gazdasági válság által érintett cégek fizetésképtelenségére. Az új szabályozás átláthatóvá teszi a bérgarancia folyamatát és csökkenti az adminisztratív terheket, ami rendkívül fontos a jelenlegi gazdasági helyzetben. A szigorú előírások az adós vállalatokat is felelőssé teszik az együttműködésért, hiszen a bérgarancia támogatás igénybevételéhez szükség van arra, hogy a vállalat nyisson egy külön bankszámlát és biztosítsa a bérkifizetések gördülékenységét.
A rendelet jövőbeli hatásaiA kormány reményei szerint az intézkedések stabilizálhatják a munkaerőpiaci helyzetet, különösen a válság sújtotta iparágakban. A gyorsabb bérfizetés nemcsak a dolgozók helyzetét javítja, hanem a cégek és a pénzügyi szereplők közötti bizalmat is erősítheti.