Orbán Viktor: Aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak mellettünk, az költözzön oda!

Orbán Viktor: "Aki azt gondolja, hogy a románok elhúznak mellettünk, az költözzön oda!"

A miniszterelnök, Orbán Viktor a parlamentben hétfőn azonnali kérdések órájában több, aktuális témát érintett: dicsérő szavakkal illette Lázár Jánost, reagált Somkuti Bálint elbocsátására, és megvédte a Budapest-Belgrád vasútvonal költségkezelését. Az ülésen az ellenzék gazdasági kritikáival szemben erőteljesen fogalmazott, amikor a román gazdaság állítólagos előretöréséről volt szó. Az MSZP-s Komjáthi Imre felvetésére – miszerint Románia gazdaságilag megelőzte Magyarországot – Orbán azt válaszolta, hogy ha bárki úgy gondolja, Romániában jobb az élet, akkor nyugodtan költözzön oda.

Gazdasági kihívások és a nemzetközi versenyhelyzet

Orbán felszólalásában hangsúlyozta, hogy Magyarország továbbra is arra törekszik, hogy regionálisan meghatározó gazdasági szereplő legyen, és ennek érdekében folyamatosan beruházásokat eszközöl és fejleszti a nagyobb infrastrukturális projekteket, mint például a Budapest-Belgrád vasútvonalat. Komjáthi felvetésére reagálva, miszerint Románia gazdasági fejlődése már meghaladta Magyarországét, Orbán kijelentette, hogy ez nem így van, és hogy Magyarország jelenlegi kormányának a célja, hogy megőrizze gazdasági növekedését, és előmozdítsa az ország versenyképességét.

Történelmi visszatekintés – Gyurcsány és a „külföldre költözés” párhuzama

A vita kapcsán a 444.hu felidézte, hogy hasonló kijelentés már elhangzott Gyurcsány Ferenc részéről is 2006-ban. Akkor az Országos Érdekegyeztető Tanács ülésén Gyurcsány azt javasolta a munkáltatóknak, hogy ha szerintük nehézségek vannak Magyarországon, akkor „el lehet menni” az országból. Ez a kijelentés annak idején nagy port kavart, és a Fidesz azóta is több alkalommal emlékeztetett rá, hangsúlyozva, hogy a jelenlegi kormány szerint „csak Magyarországon van magyar jövő”.

Türk Tanács és a külpolitikai összefogás

A felszólalást követően Orbán Viktor a Türk Tanács ülésére tartott, amely során Magyarország külpolitikai kapcsolatainak erősítése, valamint a közös gazdasági és kulturális célok megvalósítása volt a fókuszban. A miniszterelnök az eseményen kifejtette, hogy a keleti nyitás stratégiája hosszú távon elősegíti Magyarország nemzetközi beágyazottságát és az ország gazdasági kapcsolatrendszerének bővítését.

Orbán kiállása a magyar gazdaság jelenlegi helyzete mellett tehát nemcsak egy politikai állásfoglalás volt, hanem annak hangsúlyozása is, hogy a kormány bízik a magyar fejlődési potenciálban és elkötelezett az ország versenyképességének fenntartása mellett. A miniszterelnök szavai mögött egyértelműen az a politikai szándék húzódik meg, hogy a nemzetgazdaságot függetlenebb és nemzetközileg versenyképesebb pozícióba helyezze, miközben reagál az ellenzéki kritikákra is.