Nehéz időszak jön: Erős üzenetet küldtek a boltosok a kormánynak

Az árréskorlátozás terve: A kereskedők álláspontja



A kormány bejelentette, hogy az infláció megfékezése érdekében árréskorlátozást vezetnek be az alapvető élelmiszerekre. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) reagált a tervezett intézkedésre, hangsúlyozva, hogy a versenyalapú árképzés elősegíti a fogyasztók vásárlóerejének megőrzését és az inflációs célok elérését.



A kormány intézkedéseinek háttere



Orbán Viktor egy Facebook-videóban jelentette be a tervezett árréskorlátozást, miután a februári élelmiszer-infláció elérte a 7,1%-ot. A kormány a boltoknak adott határidőt, hogy önkéntes árcsökkentési javaslatokat tegyenek, de ezek a miniszterelnök szerint nem érték el a kívánt szintet. Ezért döntöttek úgy, hogy március közepétől életbe léptetik az új szabályozást.



A korlátozás részletei



Március közepétől a kereskedők számára 30 alapvető élelmiszer esetében a megengedett árrés legfeljebb 10% lehet. Az intézkedés célja az indokolatlan és túlzott áremelések megfékezése, amit a kereskedelmi láncok képviselőivel folytatott tárgyalások nem tudtak megoldani.



A kereskedelmi szövetség véleménye



Az Országos Kereskedelmi Szövetség kiemelte, hogy az árréskorlátozás csak akkor érhet el inflációcsökkentő hatást, ha az élelmiszer-ellátási lánc minden szereplőjére érvényes, és a terheket a különböző szinteken közösen viselik. Az OKSZ közleménye szerint a jogszabály megjelenése után részletesen megvizsgálják az előírások betartásához szükséges lépéseket, valamint az intézkedés üzleti és pénzügyi hatásait.

A kormány által tervezett árszabályozó intézkedéssel kapcsolatban az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) véleménye az, hogy a versenyalapú árképzés szolgálja a fogyasztók vásárlóerejének megőrzését, illetve erősítését, valamint az inflációs célok elérését - írták, közleményükben kiemelték, hogy


amennyiben árréskorlátozás kerül bevezetésre, úgy annak csak akkor lehet hatása az infláció mértékére, ha az intézkedés az élelmiszer ellátási lánc minden szereplőjére érvényes lesz és a terheket a szereplők közösen viselik



Korábbi figyelmeztetések és tárgyalások



Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már korábban utalt arra, hogy a kormány beavatkozhat az árképzésbe, amennyiben nem érkeznek megfelelő önkéntes ajánlatok a kereskedőktől. A tárgyalások január óta folyamatosak voltak, ám a kormány végül szükségesnek látta az intézkedések bevezetését.