Milliárdos cégeket adott az állam ingyen Lázár alapítványának - Az eddigi legdurvább salátatörvény

Parlament Elfogadta a Vitatott Salátatörvényt: Milliárdos Cégeket Ajándékoz az Állam Lázár János Alapítványának

Budapest, 2024. július 22. – Kedden a magyar parlamentben jelentős vitát kiváltó salátatörvényt szavaztak meg, amelynek egyik pontja alapján két jelentős állami vállalatot, az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt.-t és a Concordia Közraktár Zrt.-t ingyenesen átadják a Lázár János által vezetett Jövő Nemzedék Földje Alapítványnak. A törvényt a Fidesz, a KDNP és az MSZP képviselői is támogatták.

A Salátatörvény Részletei

Az ATEV Fehérjefeldolgozó Zrt. évente 20-30 milliárd forintos árbevételt produkál és az elmúlt években jelentős agrártámogatásokat kapott, melyek összege több tízmilliárd forintot is elérhet. A Concordia Közraktár Zrt. szintén fontos szereplő az agrárszektorban: 1,5 milliárd forintos éves árbevétellel és több mint 100 alkalmazottal rendelkezik, valamint számos közraktára van országszerte.

Lázár János és Alapítványa


A Jövő Nemzedék Földje Alapítvány korábban már jelentős mezőgazdasági területeket és vállalkozásokat kapott az államtól, köztük a Mezőhegyesi Ménesbirtok és Tangazdaság legelőit, erdeit, szántóit és teljes részvénycsomagját. Az alapítvány célja, hogy közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványként működjön, mely az agrárszektorban terjeszkedik.

Lázár János a novemberi meghallgatásán az állami fehérjefeldolgozó átvételéről úgy nyilatkozott, hogy hosszú távon az állami tulajdonban lévő vállalatok megmentését látja abban, ha közérdekű vagyonkezelő alapítványok kezelésébe kerülnek. Elmondása szerint a cégekből származó profitot nem veszik ki, hanem közfeladatok finanszírozására fordítják.

Kormányzati Támogatás és Kritika

Lázár János szerint a kormány jó konstrukciónak tartotta az alapítvány általi vagyonkezelést. Az ATEV és a Concordia átadása kapcsán hangsúlyozta, hogy az alapítványuk agrárprofilú, és céljuk a magyar agrárium egy részének tartós finanszírozása. Emellett kiemelte, hogy az alapítvány szigorú szabályok szerint működik, és a kapott vagyont kizárólag közfeladatokra használhatják fel.

Az ellenzéki pártok és civil szervezetek, mint a K-Monitor, azonban aggályosnak tartják a döntést. Felhívják a figyelmet arra, hogy az ATEV Fehérjefeldolgozó az elmúlt években jelentős állami támogatásokat kapott, és most ingyenesen kerül egy alapítványhoz. Kérdésesnek tartják, hogy mennyire szolgálja ez a lépés a közérdeket, és milyen hosszú távú hatásai lehetnek a magyar agrárszektorra.

Jövőbeli Kilátások

A salátatörvény elfogadása és a vállalatok alapítványi kezelésbe adása komoly vitákat váltott ki. A támogatók szerint a lépés hosszú távon stabilizálhatja és fejlesztheti a magyar agráriumot, míg az ellenzők szerint az állami vagyon ilyen formában történő átadása átláthatósági és közérdekűségi kérdéseket vet fel.

A következő hónapokban kiderül, hogy az alapítvány hogyan kezeli majd a hozzá került milliárdos cégeket, és milyen hatással lesz ez a magyar mezőgazdasági szektorra. A közvélemény és az ellenzék továbbra is szoros figyelemmel követi majd az eseményeket.