Magyar Péter: A Tisza Párt jelképe a mai naptól az 1956-os lyukas zászló

Magyar Péter: A Tisza Párt jelképe az 1956-os lyukas zászló

Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője bejelentette, hogy a párt új jelképe a mai naptól az 1956-os forradalom híres lyukas zászlója lesz. Ezt a döntést az 1956-os események és hőseink iránti tiszteletadásként értékelte, hangsúlyozva, hogy „a mostani független, szuverén Magyarország nem létezne az 56-os hősök hazaszeretete és áldozata nélkül.” Magyar Péter arra szólította fel a magyarokat, hogy legyenek büszkék azokra, akik 68 évvel ezelőtt életüket adták a szabadságért, és emlékeztetett rá, hogy az ő áldozatuknak köszönhetően a „magyar név megint szép lett.”

A párt döntésének hátterében az elmúlt napok politikai botránya áll, amely Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatójának nyilatkozata körül robbant ki. Orbán Balázs egy 444-szemle után tett kijelentései nagy visszhangot váltottak ki, amikor azt mondta, hogy ha Magyarország 1956-ban Volodimir Zelenszkijhez hasonlóan cselekedett volna, az ország egy háborús helyzetbe kerülhetett volna. Ez a nyilatkozat különösen éles kritikákat váltott ki, mivel sokan úgy vélték, hogy Orbán Balázs kimondta azt, amit a Fidesz vezetése eddig titkolni próbált.

A nemzeti jelkép, mint a lyukas zászló pártpolitikai célokra való felhasználása kapcsán sokakban felidéződött a kokárda története, amelyet 2002-ben a Fidesz egyértelműen politikai eszközzé tett. Rényi Pál Dániel, a *Győzelmi kényszer* című könyvében részletesen bemutatja, hogyan változott meg a nemzeti szimbólumok használata: „2002 előtt a politika nem igazán türemkedett be a magánszférába vagy az állampolgárok mindennapi kapcsolataiba. A kokárdamozgalommal ez megváltozott, majd fokozódott, amikor a két forduló között Orbán nyílt politikai agitációra kérte híveit.”

Magyar Péter ugyanakkor biztosította híveit, hogy a lyukas zászló nem fog a párt kizárólagos szimbólumává válni, ahogy azt a Fidesz tette a kokárdával. „Ez a zászló a szabad Magyarország jelképe is. Nem fogjuk kisajátítani, ahogy azt a Fidesz tette anno a nemzeti jelképeinkkel” – hangsúlyozta. Ennek ellenére felhívta híveit, hogy ezzel a zászlóval jelenjenek meg az október 5-i közmédiás tüntetésen és az október 23-i megemlékezésen is, hogy kifejezzék tiszteletüket és tiltakozásukat a politikai vezetés egyes lépései ellen.

Magyar Péter lépése megosztja a közvéleményt, és várhatóan tovább fokozza a politikai vitát a nemzeti szimbólumok használata körül. Az 1956-os forradalom öröksége azonban továbbra is a magyar nemzeti identitás egyik legfontosabb eleme marad.