Közzétették a frissített az EU-s bérlistát: lehangoló látni, hol tart Magyarország

Megjöttek az EU-s béradatok: Magyarország az egyik leggyengébb helyen áll

Friss adatok láttak napvilágot az Eurostat jelentésében, amely ismét rávilágít az Európai Unió tagállamainak béregyenlőtlenségeire. A 2023-ra vonatkozó statisztikák szerint az EU-ban a teljes munkaidős foglalkoztatásra vetített éves bruttó átlagkereset 37 900 euró volt, ami 6,5%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Magyarország azonban az uniós lista végén helyezkedik el, ami komoly kihívást jelent a kormány számára.

Magyarország az EU sereghajtói között

Az Eurostat 2023-as béradatai szerint az Európai Unió országai között Magyarország a második legalacsonyabb éves bruttó átlagkeresetet érte el, mindössze 16 900 euróval. Csak Bulgária teljesített ennél rosszabbul, ahol az átlagbér 13 500 euró. Ez azt jelenti, hogy Magyarország jelentősen elmarad nemcsak az uniós átlagtól, de még a régiós versenytársaitól is.

Hogyan teljesít Magyarország a régióban?

A közép-kelet-európai országokkal összehasonlítva Magyarország béradatai aggodalomra adnak okot. Az alábbi számok jól mutatják a lemaradást:
  • Horvátország: 21 503 euró
  • Szlovákia: 19 001 euró
  • Lengyelország: 18 504 euró
  • Románia: 17 739 euró


Ezek az adatok azt sugallják, hogy a magyar munkavállalók bérei nemcsak a nyugat-európai országoktól, de a régió többi országától is jelentősen elmaradnak.

Mely uniós országokban a legmagasabbak a bérek?

Az uniós bérlista élén a leggazdagabb tagállamok állnak:
  • Luxemburg: 81 100 euró
  • Dánia: 67 600 euró
  • Írország: 58 700 euró
  • Belgium: 57 989 euró
  • Ausztria: 54 508 euró
  • Németország: 50 998 euró


Ezek az országok nemcsak az Európai Unió átlagkeresetét húzzák felfelé, de a magyar munkavállalók számára is vonzó célpontok, akik a magasabb fizetés reményében elhagyhatják az országot.

Milyen hatásai lehetnek az alacsony béreknek Magyarországon?

Az alacsony bérszínvonal Magyarországon komoly következményekkel járhat mind a gazdaságra, mind a társadalomra nézve:
  • Munkaerő-elvándorlás: Az alacsony bérek miatt egyre több magyar keres munkát Nyugat-Európában, ahol sokkal magasabb keresetre tehetnek szert.
  • Belső fogyasztás csökkenése: Az alacsony fizetések visszafogják a lakossági fogyasztást, ami kedvezőtlen hatással van a gazdasági növekedésre.
  • Nemzetközi versenyképesség: Az alacsony bérek rontják Magyarország vonzerejét a magas hozzáadott értéket teremtő beruházások számára.




Összegzés

Az Európai Unió bérstatisztikái világosan mutatják Magyarország lemaradását mind az uniós, mind a régiós átlaghoz képest. Az alacsony bérek hosszú távon súlyos kihívásokat jelentenek a gazdaság számára, miközben a magasabb fizetésekért külföldre távozó munkavállalók tovább gyengítik az ország gazdasági potenciálját.

A magyar kormány számára most kulcsfontosságú, hogy olyan gazdaságpolitikai intézkedéseket vezessen be, amelyek elősegítik a bérek növekedését, és ezáltal csökkentik a bérszakadékot az Európai Unió tagállamaihoz képest.

Diagramm magyarázat: Magyarországon16 900 Euró volt az éves átlagkereset 2023-ban, ez 400 ft-os euróval számolva 6760 000 Ft/ év, tehát 563.333 Ft/hó bruttó átlagkereset volt 2023-ban Magyarországon.

Utáljuk a bezzegezést de gondoljunk bele, ugyanezért a munkáért Luxemburgban nagyjából 2,700 000 Ft jár havonta