Kitört az Orbán botrány: azzal vádolják, hogy kínosan semmitmondóan intézett el egy létfontosságú ügyet

Kínosan Semmitmondó Megemlékezések a Nemzeti Gyásznapon

November 4-e, a nemzeti gyásznap, a magyar történelem egyik legtragikusabb eseményének, az 1956-os forradalom leverésének évfordulója. Ezen a napon a hősökre emlékezünk, akik életüket áldozták a szabadságért. Ám Orbán Viktor és a kormánytagok idei megemlékezései, mint egy tankot ábrázoló fotó „Nemzeti gyásznap / November 4.” felirattal, sokak számára kínosan semmitmondóak maradtak.

Orbán Viktor a hivatalos Facebook-oldalán mindössze annyit írt: „Emlékezzünk a hősökre, akik életüket adták a szabadságunkért!” Az a nap, amely a szovjet tankok érkezésével és a forradalom vérbe fojtásával vált emlékezetessé, most elhalványult a kormányfő posztjában, amely nem nyújtott érdemi információt arról, hogy milyen gyásznapot is ünneplünk valójában. Míg tavaly még erőteljesebben fogalmazott, és a napot a „XX. századi történelmünk leggyászosabb, legszomorúbb napjaként” említette, idén ezt a fontos kontextust teljesen figyelmen kívül hagyta.

Különösen aggasztó, hogy Somkuti Bálint, a Szuverenitásvédelmi Hivatal kutatója, az 56-os forradalmárokat bolondoknak titulálta, mondván: „aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem hős, hanem bolond.” Ez a megjegyzés a kormány részéről egy olyan keszekusza narratívát erősít, amely igyekszik elmosni a szovjet beavatkozás és a forradalom leverésének valódi jelentését.

A köztársasági elnök, Sulyok Tamás szintén hasonló stílusban posztolt, egy háromszavas képfelirattal és egy négyszavas bejegyzéssel, ami gyakorlatilag azonos Orbán Viktor posztjával. Itt sem találkozunk a szovjetek, a forradalom vagy a Moszkvából irányított bábkormány említésével, ami tovább mélyíti a kormányzat által képviselt zavaros kommunikációt az 56-os eseményekkel kapcsolatban.

A miniszterek, Gulyás Gergely és Nagy István is hasonlóan minimalista üzeneteket tettek közzé, csupán annyit közöltek, hogy ma gyásznap van. Szalay-Bobrovniczky Kristóf posztjában a nemzeti lobogó félárbócra eresztését emelte ki, de a szovjet invázióról itt sem esett szó.

Különösen figyelemre méltó, hogy 2013 óta a kormány hivatalosan nemzeti gyásznappá nyilvánította november 4-ét, ezzel kapcsolatban viszont a kormányzati posztokban alig található érdemi információ. A hivatalos megnevezés: „November 4.: az emlékezés napja – az 1956-os forradalom leverésének emléknapja”, ám ezt a kormányzati kommunikációban nem sikerült maradéktalanul tükrözni.

Ezzel szemben Karácsony Gergely főpolgármester posztja sokkal látványosabb és tartalmasabb volt. Szavaival emlékeztetett arra, hogy „68 évvel ezelőtt a megszálló szovjet hadsereg vérbe fojtotta a magyarok szabadságharcát”, ami erőteljesen kontrasztban áll a kormányzati megemlékezésekkel.

A gyásznapi megemlékezések tehát nemcsak a történelem elfeledésére utalnak, hanem arra is, hogy a kormány kommunikációja képtelen a mélyebb összefüggések, a múlt tiszteletének és a nemzeti emlékezetnek a megjelenítésére. A történelmi eseményekkel való szembenézés helyett inkább az elhallgatás és a minimalizálás útját választják, ami súlyos következményekkel járhat a nemzeti identitás és emlékezet szempontjából.