Hullanak a fejek: Miért bukott meg Orbán bizalmasa, elsöprő többség szavazott ellene

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke Parragh László, közel 25 év után kénytelen elhagyni a posztját. Ez a fejlemény sokkolta a vállalkozói közösséget, hiszen kevesen gondolták volna, hogy a kormányfő bizalmát élvező üzletember egyszer csak elbukhat. Az MKIK legutóbbi közgyűlésén azonban Parragh mindössze 67 szavazatot kapott, míg kihívója, Nagy Elek 121 vokssal elnyerte az elnöki pozíciót.

Hatalmas meglepetés a vállalkozói körökben

Parragh László az elmúlt évtizedekben a magyar üzleti élet meghatározó alakjává vált, Orbán Viktor régi szövetségeseként pedig számos gazdasági kérdésben tanácsokkal látta el a kormányt. A héten, mindössze két nappal az MKIK közgyűlése előtt Parragh még a Karmelita kolostorban egyeztetett az Új Gazdaságpolitikai Akciótervről, ahol Havasi Bertalan szerint a miniszterelnök kifejezte elismerését a közös munkájuk iránt. Azonban úgy tűnik, a kormányfő bizalma sem bizonyult elégnek ahhoz, hogy Parragh megőrizze pozícióját.

Mi vezetett Parragh bukásához?

Parragh László neve összeforrt az MKIK-kal, a ‘90-es évek elején már sikeres üzletemberként ismerték, aki később Orbán gazdasági tanácsadó testületének is tagja lett. Az évek során azonban számos vitatott kijelentése és döntése fokozatosan csökkentette népszerűségét a vállalkozói körökben. Ilyen volt például a 2021-es tanévnyitón tett kijelentése, amely erős visszhangot váltott ki, valamint a kata adózás szigorítására vonatkozó javaslata, amely a kisvállalkozók körében is nagy elégedetlenséget váltott ki. Az MKIK által kötelezően előírt kamarai díj szintén sokak szemében ellenszenvet keltett, főként mivel Parragh nem engedett ebből még a koronavírus-járvány alatt sem, mondván, “ha valaki nem tud évente ötezer forintot kifizetni, akkor ne menjen vállalkozni”.

Nagy Elek, az új elnök

Az MKIK új elnöke, Nagy Elek, erdélyi származású építész, aki a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara vezetője is. Nagy Elek közel 80 milliárd forintos vagyonával Magyarország leggazdagabb emberei közé tartozik, fő érdekeltségei közé a BÁV és a Főtaxi vállalatok, valamint kiterjedt ingatlanportfólió tartozik. Az üzletember korábban többször hangoztatta, hogy támogatja a kormány gazdasági politikáját, és egyensúlyt lát abban, hogy kiemelkedő üzleti személyiségek is szerepet kapnak a magyar gazdaságban.

Mi várható a jövőben?

Bár Nagy Elek szoros kapcsolatokat ápol a kormánnyal, kérdéses, hogy milyen irányba viszi tovább az MKIK-t. Parragh távozása egy korszak végét jelenti, és nyitott kérdés, hogyan fogja formálni az új vezetés a vállalkozói környezetet. Az biztos, hogy Parragh politikai háttere sem tudta megvédeni a pozícióját, és ez a jövőben figyelmeztető jel lehet azoknak, akik hosszú ideje magas szintű támogatást élveznek a hazai gazdasági életben.