Felháborító! - Nem engedett mentőt hívni a haldokló munkásához a főnök, az alkalmazottja belehalt a sérülésbe

Nem engedett mentőt hívni a haldokló munkáshoz, felfüggesztettet kapott

Két év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélte a Miskolci Törvényszék egy gazdasági társaság vezetőjét, aki megtiltotta a munkavállalóknak, hogy mentőt hívjanak egy súlyosan megsérült kollégájukhoz. Az áldozat végül a saját fiának köszönhetően jutott el a kórházba, ahol azonban a szakszerű ellátás ellenére a baleset másnapján életét vesztette.

Az eset BorsodChem Zrt. területén történt, ahol az elkövető által bérelt raktárépület nem felelt meg a biztonsági előírásoknak. A csarnok padlózata egyenetlen volt, gödrök és víznyelők tarkították, és a megfelelő világítás sem volt biztosított. Az épület karbantartása a bérlő feladata lett volna, de ennek nem tett eleget, így a munkavégzés feltételei nem voltak biztonságosak.

A tragikus napon egy állványozási munkát végeztek a helyszínen egy másik cég alkalmazottai, köztük a későbbi áldozat is, aki társaival együtt állványcsöveket pakolt. Noha a munkavállalók balesetvédelmi oktatásban részesültek és rendelkeztek a szükséges védőfelszereléssel, a sértett saját döntése alapján épp nem viselte a fejvédő sisakját. Az egyenetlen padlón megbotlott, elesett, és súlyos fejsérüléseket szenvedett.

Az elkövető tisztában volt azzal, hogy a munkás milyen súlyos állapotban van, mégis megtiltotta a mentőhívást, hogy elkerülje a baleset hivatalos jegyzőkönyvezését. Felszólította az áldozat fiát, hogy ő maga szállítsa kórházba az édesapját. A sérült koponyatörést és agyzúzódást szenvedett, és hiába kapott szakszerű orvosi ellátást, másnap elhunyt.

A bíróság az elkövetőt halált okozó foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés és segítségnyújtás elmulasztása miatt ítélte el. A büntetés végrehajtását öt év próbaidőre felfüggesztették, továbbá az elkövetőt négy évre eltiltották a vezető tisztségviselői pozíciótól. Az ítélet kiemeli a munkavédelmi előírások megsértését és a karbantartási kötelezettségek elmulasztását, amelyek együttesen járultak hozzá a tragédiához. Az ítélet ugyanakkor megjegyzi, hogy a munkás hibás döntése, hogy nem viselt fejvédőt, szintén közrehatott a végzetes következményekhez.

A történtek súlyos kérdéseket vetnek fel a munkahelyi biztonság felelősségéről és a vezetői döntések morális és jogi következményeiről, különösen olyan helyzetekben, ahol a szabályszegések súlyos baleseteket okozhatnak. Az ítélet példát kíván mutatni abban, hogy a felelőtlenség és a veszélyeztetés bűncselekmény, amelynek komoly következményei vannak – függetlenül attól, hogy az elkövető megúszhatja-e a tényleges börtönbüntetést.