Évekig senki nem vette észre: 9 település bankszámlájához fért hozzá, 90 milliót sikkasztott egy nő

Sikkasztási botrány Baranyában: 93 millió forintot tüntetett el a közös önkormányzat pénzügyese

Kétségkívül az elmúlt évek egyik legmegdöbbentőbb önkormányzati botránya zajlott le Baranya megyében, ahol egy közös önkormányzati hivatal pénzügyi munkatársa közel három éven keresztül tudott zavartalanul sikkasztani, több mint 90 millió forint értékben. A nő hozzáférése kilenc település bankszámlájához lehetőséget adott arra, hogy rendszeresen saját számlájára irányítsa az összegeket, kihasználva a hivatalon belüli pozícióját és bizalmi státuszát.

A visszaélések sorozata egészen 2020-ig nyúlik vissza, amikor a gyanúsított rendszeresített kifizetéseket kezdett saját javára irányítani, amelyeket jutalomként, fizetéselőlegként vagy cafeteriaként könyvelt el. A nyomozás során kiderült, hogy egy kollégája nevén is a saját bankszámlaszámát tüntette fel, így a munkatársnak járó összegek is az ő kezébe kerültek.

Gondosan kidolgozott sikkasztási terv

A visszaélésre egy év végi, nagymértékű átutalás hívta fel a figyelmet: egy polgármester tett feljelentést, amikor észlelte, hogy tavaly decemberben egy héten belül 53 millió forintot utalt át a közös önkormányzati hivatal számlájára. Feltételezések szerint ezzel az átutalással próbálta a gyanúsított helyrehozni a már korábban ellopott összegeket, ám a nagymértékű tranzakció végül felkeltette a hivatal figyelmét.

A sikkasztási ügy felgöngyölítése során nyilvánosságra került, hogy a pénzügyes a könyvelési rendszert is manipulálta, eltávolítva a csalásokat leleplező nyomokat. A hivatal központi e-mail-fiókjába érkező bankszámlakivonatokat is a saját fiókjába továbbította, majd az eredetieket törölte, így a felettesei csupán egy meghamisított, tisztára mosott listát láthattak. A kifinomult módszerének köszönhetően a gyanúsítottnak sikerült hosszú ideig megtévesztenie a rendszert és a feletteseit.

Bírósági eljárás és beismerés

A nő a kihallgatás során beismerte tettét, és a bíróság azonnali letartóztatását rendelte el. Az elkövető védője ugyanakkor fellebbezést nyújtott be, amely alapján a bíróság később dönt a további intézkedésekről.

A 93 millió forintos kár és az önkormányzati rendszerbe vetett bizalom megingása komoly következményekkel járhat, és várható, hogy az eset tanulságaként további szigorítások lépnek életbe a helyi pénzügyi ellenőrzési folyamatokban.