Bejelentés: Feljelentik Gulyás Gergelyt

Feljelentést tesz Gulyás Gergely és Lánszki Regő ellen Bátonyi Péter volt kormányfőtanácsos

Bátonyi Péter, az Építési és Közlekedési Minisztérium korábbi kormányfőtanácsosa rendőrségi feljelentést jelentett be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Lánszki Regő államtitkár ellen. A Partizán műsorában nyilvánosan ismertetett eset részletei több súlyos hivatali visszaélést is feltárhatnak. Bátonyi elmondása szerint mindkét kormánytag visszaélt hivatali hatalmával a műemlékvédelem alá eső épületek ügyében.

A feljelentés háttere

A volt minisztériumi dolgozó a műsorban több konkrét esetet hozott nyilvánosságra, amelyek során szerinte törvénysértő módon avatkoztak be műemlékvédelem alatt álló épületek átalakításába vagy védettségi státuszuk megváltoztatásába. Az Agrárminisztérium Kossuth téri épületének például egy háromszintes mélygarázs építése miatt kellett módosításon átesnie, noha a vonatkozó törvények ezt nem tették lehetővé.

Bátonyi kiemelte, hogy 2019-ben Wachsler Tamás, a Steindl Imre Program vezérigazgatója gyakorolt nyomást a minisztériumra. A törvényi tiltás ellenére Wachsler azt válaszolta Bátonyi jogi kifogásaira, hogy „majd lesz” jogszabály az elképzelések megvalósításához.

Konkrét ügyek a műsorban

  • Az Agrárminisztérium épülete: A háromszintes mélygarázs építése törvényi akadályokba ütközött, de a projekt mégis előrehaladt.

  • A Kilián laktanya: Az Üllői út és Ferenc körút sarkán található műemlékvédett épület státuszát visszaminősítették, noha korábban részleges bontást sem engedélyeztek.

  • A Heinrich-udvar: A Józsefvárosban található épületegyüttes raktárainak műemléki védettségét úgy szüntették meg, hogy a minisztériummal nem egyeztettek.


  • A feljelentés és annak következményei

    Bátonyi Péter nyilvános szereplését követően három nappal az Építési és Közlekedési Minisztérium elbocsátotta. A döntésről az Ügyfélkapun keresztül értesült. Elmondása szerint nem érte váratlanul a lépés, de úgy vélte, munkaadói kivárják a teljes videó nyilvánosságra kerülését.

    A volt kormányfőtanácsos hangsúlyozta, hogy a feljelentés az utolsó eszköze annak, hogy fellépjen a szerinte rendszerszintű korrupció ellen. Úgy érzi, az intézményeken belül már nem volt lehetősége megakadályozni az „anomáliák” megvalósulását. Hozzátette:

    „Olyan mértékű összefonódás van a politikai döntéshozók és a gazdasági szereplők között, hogy zárt ajtók mögött döntenek mindenről, nekünk pedig csak az a feladatunk, hogy jogilag igazoltnak tűnő módon rendezzük el.”


    Mit hozhat a jövő?

    Bátonyi Péter ügyének nyilvánosságra kerülése újabb kérdéseket vet fel a magyar közélet átláthatóságával kapcsolatban. A Partizán műsorában tett állítások vizsgálata mind a műemlékvédelmi gyakorlatok, mind a politikai-gazdasági összefonódások terén fontos tanulságokkal szolgálhat. Az ügy további fejleményei jelentős közfigyelemre tarthatnak számot.