5,4 milliárdos támogatást kapott a Szijjártó emberei által vezetett alapítvány

Titokzatos támogatások és veszteséges állami cégek: A Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány története

A magyar kormány által 2021-ben létrehozott Közép-európai Épített Örökség Megőrző Alapítvány (KEOMA) az elmúlt években komoly ingatlanvásárlásokat hajtott végre, különösen Szlovákiában és Romániában. Az alapítvány 2023-as beszámolója szerint 5,4 milliárd forint támogatást kapott, ehhez hozzájött 500 millió forint kamatbevétel, ami után 5,8 milliárd forint profitot könyvelhettek el. Ugyanakkor az alapítványnak ajándékozott állami cégek jelentős veszteséget szenvedtek el: a Manevi Zrt. majdnem 2 milliárd, a Comitatus-Energia Zrt. pedig 620 millió forint mínuszt hozott össze.

Az alapítvány és vezetői

A KEOMA kuratóriumának elnöke Magyar Levente, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára, aki Szijjártó Péter külügyminiszter jobbkeze és helyettese. Az alapítvány többi vezetője sem független a kormánytól: dr. Pacsay-Tomassich Orsolya, az alapítvány főigazgatója, korábban külügyi államtitkár volt, jelenleg a Magyar Diplomáciai Akadémia elnöke. További kuratóriumi tagok Jákli Gergely, az Eximbank korábbi és a Paks II. Zrt. jelenlegi vezérigazgatója, Kiss-Parciu Péter külügyi helyettes államtitkár és Virág Zsolt, a Nemzeti Kastélyprogram volt vezetője.

A KEOMA létrehozása és kezdeti támogatásai

A KEOMA 2021-ben közérdekű vagyonkezelőként jött létre, ami azt jelenti, hogy bár közpénzből alakult, az állam nem szólhat bele a működésébe, nem kérheti vissza a vagyont, és nem szüntetheti meg az alapítványt. Kezdetben a KEOMA két állami céget kapott ajándékba: a Manevi Zrt.-t és a Comitatus-Energia Zrt.-t, amelyek együttes értéke akkor 15,2 milliárd forint volt. Az alapítvány indulásakor 600 millió forint készpénzt is kapott az államkasszából, majd később még 24 milliárdot, főként a Gazdaságvédelmi Alapból. Az első évben az alapítvány összesen 29,5 milliárd forintot kapott alapítói befizetésként az államtól, ami 5,5 milliárddal több volt annál, ami a Magyar Közlönyökből kiderült.

Az alapítvány pénzügyi helyzete és ingatlanvásárlásai

A KEOMA 2022-es éve nem volt ilyen fényes: egy fillér bevétele sem volt, és 92 millió forintos mínusszal zárta az évet, bár a neki ajándékozott cégek együttesen 3,6 milliárd forint profitot termeltek. 2023-ban azonban 5,9 milliárd forint bevételt könyvelhettek el, amely két tételből állt össze: 5,4 milliárd forint támogatásból és 507 millió forint kamatbevételből. A támogatás forrása nem ismert, de valószínűleg állami pénzekből származik.

A Manevi Zrt. és a Comitatus-Energia Zrt. 2023-ban összesen 2,5 milliárd forintos veszteséget termeltek. A Manevi Zrt. 2 milliárd forint mínusszal zárt, míg a Comitatus-Energia Zrt. 619 millió forint veszteséget szenvedett el. Az alapítvány birtokában 26 ingatlan található öt országban: Szlovákiában, Romániában, Szlovéniában, Szerbiában és Horvátországban. Az elmúlt években különböző leányvállalatokon keresztül további ingatlanokat vásároltak, például a szlovákiai Bártfa és a szerbiai Szabadka történelmi belvárosában.

A jövő kilátásai

A KEOMA és az általa birtokolt cégek jövője bizonytalan, különösen a jelentős veszteségek fényében. Az ingatlanvásárlások folytatódnak, de a fenntarthatóság és a pénzügyi stabilitás kérdése továbbra is fennáll. Az alapítvány vezetése és a támogatások átláthatósága körüli kérdések miatt fontos, hogy a nyilvánosság és az állami szervek figyelemmel kísérjék a KEOMA tevékenységét és gazdálkodását.