Kiderült megnyílik-e az EU-s pénzcsap - ezen múlik a magyar gazdaság - mutatjuk, hogyan döntöttek

Ultimátumot kaptak Orbánék.

Ő maga garantálja, hogy Magyarország kész intézményes reformokra — közölte Navracsics Tibor uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszter az angol The Guardian napilapnak megnyilatkozva.

Szükséges megjegyezni, hogy az idő telik, augusztus 22-éig kellene a magyar kormánynak választ adni az uniónak, ám az EU a lap szerint továbbra is bizalmatlan Orbán Viktorral szemben.

Magyarország reméli, hogy az év végéig sikerül megegyeznie Brüsszellel a zárolt uniós forrásokról, miközben versenyt fut az idővel, hogy felszabadítsa az állam által “fogva tartott” intézményekkel és a korrupcióval kapcsolatos aggályok miatt befagyasztott milliárdokat — írja a The Guardian.

Ha Budapest 2022 végéig nem jut megállapodásra az Európai Bizottsággal, akkor a Covid-helyreállítási alapokból 4,64 milliárd eurótól eshet el, miközben továbbra is kérdéses a nemzeti infrastruktúra korszerűsítését célzó, hat évre szóló,

24,3 milliárd eurós finanszírozási program.

Navracsics, Magyarország főtárgyalója a lapnak azt mondta, optimista, hogy az év végéig megállapodás születik a helyreállítási programról, amelynek értéke 15 milliárd euró lehet. Reméli továbbá, hogy Magyarország kora ősszel “partnerségi megállapodást” tud kötni a 24,3 milliárd eurós kohéziós alapok biztosítására, főként az EU-tól.

Magyarország ellen áprilisban indított a Bizottság eljárást, amely a jogállamiság megsértése miatt az uniós források felfüggesztéséhez vezethet — emlékeztet a lap.

“A jogállamisági eljárás megoldása előfeltétele lehet annak, hogy megállapodás szülessen a kohéziós pénzekről vagy az RRF (helyreállítási) pénzekről”

— magyarázta Navracsics.

Amennyiben a magyar kormány nem orvosolja a jogállamisággal kapcsolatos, régóta fennálló aggályokat, úgy “korrekciós intézkedésekre” számíthathatnak.

A Reutersnek egy magasrangú brüsszeli illetékes július végén azt mondta: meggyőző válasz híján a Bizottság azt fogja javasolni a tagállamokat tömörítő Tanácsnak, hogy a 2021-2027-es felzárkóztatási források

jelentős részét függesszék fel.

Az elemzők az EU-val való megállapodás hiányát nevezték meg a magyar gazdaságra nehezedő súlyos gazdasági nyomás egyik okaként.

Az EU tisztviselői úgy érzik, most van lehetőségük arra, hogy a magyar kormányt intézményes reformokra kényszerítsék. Ugyanakkor

bizalmatlanok Orbánnal szemben, aki híres az úgynevezett “pávatáncáról”,

vagyis arról, hogy “kozmetikai engedményeket” azaz kisebb taktikai visszalépést ajánl, miközben továbbra is illiberális állammá teszi Magyarországot.

“Az a tapasztalatunk az elmúlt évtizedben, hogy azt mondják, engednek, aztán ejtenek egy dolgot, majd a hátsó ajtón keresztül visszajönnek. Soha nem oldottunk meg egyetlen kérdést sem 100 százalékosan”

— összegezte egy magas rangú uniós tisztviselő a Guardiannek, aki ezt “a bizalom nagy kérdésének” nevezte.

A Bizottság egy új hatóságot szeretne létrehozni Magyarországon az uniós források védelmére, ezenkívül erősebb korrupcióellenes szerveket, valamint lehetőséget a civil szervezetek (NGO-k) számára ellenőrizni a kormányzati politikát.

Navracsics a lap számára nem kívánta megerősíteni, hogy Magyarország hajlandó-e hozzájárulni egy új hatóság létrehozásához az uniós források védelmére. Csupán annyit mondott, hogy Magyarország “intézményi változtatásokat” hajt végre, beleértve a közbeszerzési szabályok megváltoztatását. A lap emlékeztetett, hogy ez azért kulcsfontosságú, mivel

Orbán szövetségesei szokatlanul jövedelmező uniós finanszírozású szerződéseket kaparintottak meg verseny nélküli eljárásokon keresztül.

Ehhez képest Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója június végén az Euronews-nak még úgy nyilatkozott: nem tartja kivitelezhetőnek azt, hogy a kormány elfogadta az Európai Bizottság országspecifikus ajánlásait a helyreállítási pénzek feloldása érdekében, ehhez ugyanis szerinte az egész alkotmányos rendszert meg kellene változtatni.

Navracsics szerint, meg lehet bízni Magyarországban, hogy végrehajtja az érdemi változtatásokat, mivel

“elég intézményi változtatást hajtunk végre, és mert én vagyok a főtárgyaló, és személyes garanciákat tudok adni erre”.

Míg a miniszter állította, hogy Magyarország jó eredményeket ért el az “abszorpciós képesség” – az uniós források hatékony elköltése – terén, válasza valószínűleg nem fogja meggyőzni a Bizottság vagy az Európai Parlament szkeptikusait — írja a lap.

(thegurdian.com / euronews.com)





Európa megtalálta Orbán Viktor gyengepontját? - megdöbbentő javaslattal álltak elő ellene

Amennyiben ez igazolódik, az Orbán-kormány ellen....