A vég kezdete: Mérgező anyagot találtak a Salgóban egy akkuhulladékot kezelő cég telephelye mellett

Azzal kereste meg több helyi lakos a Greenpeace-t a március 15-i hosszú hétvégén, mert egy salgótarjáni, akkuhulladékokat tároló telephely mellett azt tapasztalták, hogy sárgás-vöröses lé folyik a Salgó-patakba, írja a szervezet. A Greenpeace a bejelentés nyomán a helyszínen mintát vett a vízből, és értesítette az illetékes hatóságokat. A laboreredmények azt mutatták, hogy a vízben emelkedett volt a vinil-klorid (814 mikrogramm/köbdeciméter) és a diklóretének (990,1 mikrogramm/köbdeciméter) mennyisége, illetve az arzénkoncentráció is a felszíni vizekre megengedett határérték (34,2 mikrogramm/köbdeciméter) felett volt.

A vinil-klorid mérgező tulajdonságú anyag, PVC-gyártásnál használják, hosszabb behatás esetén rákkeltő hatású lehet. A Greenpeace azt írja, hogy a szintén magas koncentrációban kimutatott cisz-Diklóretén is mérgező anyag.

Az Éltex Kft., melynek telephelye mellett a mintát vételezték, meghatározó cég az akkumulátorgyárak hulladékának a kezelésében, kiemelt szállítók a gödi Samsung-gyárban is, írja a Greenpeace. Velük kapcsolatban több szabálytalanságot feltártak már: Salgótarjánban 600 tonna akkuhulladék megfelelő tűzvédelem nélküli tárolása miatt kapott büntetést a cég, az Átlátszó pedig a bíróságot is megjárta azért, hogy végül az jogosnak tartsa a lap állítását, mely szerint az Éltex mocsai telephelyén szabálytalanul tárolt 83 tonna mérgező, nehézfémtartalmú hulladékot, ráadásul ezeknek a besorolási kódját is meghamisították.

A történtekről a Greenpeace bejelentést tett a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal, a Katasztrófavédelem és az Országos Vízügyi Főigazgatóság felé, valamint értesítette a salgótarjáni önkormányzatot a szennyezésről. A történtek miatt kerestük az önkormányzatot és az Éltex Kft.-t, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket.

Az önkormányzat megkeresésünkre azt írta, hogy a Grenpeace-től kapott adatokat ijesztőnek találják, mert az emberu egészségre rendkívül veszélyes anyagokat találtak a helyszínen a vízben. „Önkormányzatként feljelentést teszünk a rendőrségen, feljelentést teszünk minden olyan szereplővel szemben, akinek tudomása volt a mérgező anyagokról és semmit sem tett ellene, valamint minden olyan illetékes hatósággal szemben, akik eddig szemet hunytak a cég tevékenysége fölött!
Kezdeményezzük, hogy hívják össze a helyi védelmi bizottságot” – írták a bejegyzésben, amit a helyieknek szántak.

Azzal folytatták, hogy tiltakoznak az ellen, hogy Salgótarjánt „veszélyes hulladéklerakónak használja a NER! Mi több, a probléma országos méretű, ezért tiltakozásra hívunk minden önkormányzatot és minden jó érzésű embert, hogy sem Salgótarján, sem az ország területét ne használja a kormány jól fizető, a magyar emberekre veszélyes hulladéklerakónak!”